2009. május 28., csütörtök

Cimkeflhő

2009. május 27., szerda

Az én képem

Származási hely: Feladat

Cimkefelhő

Delicious
Bookmark this on Delicious

Márton napja november11

2009. május 26., kedd

Időpontfoglalás útlevélhez

A világ hét természeti csodája

2009. május 21., csütörtök

Mi az RSS?

RSS egyszerűen angolul

2009. május 20., szerda

RSS4

RSS

Mit jelent az RSS, milyen szabványon alapul, mire használjuk?

Az RSS webes együttműködésre szolgáló XML állományformátumok családja, mely megkíméli a felhasználókat attól, hogy az ilyen megoldást használó szájtokat rendszeresen kelljen látogatniuk az új tartalom ellenőrzése miatt, vagy levélben kelljen értesítést kapniuk erről. Egy feed-olvasóként vagy aggregátorként ismert program képes ellenőrizni az RSS-t használó weboldalakat a felhasználó helyett és képes megjeleníteni a frissített cikkeket. (Például a csak hetente-havonta frissülő, de egyébként érdekes blogokat nem kell minden nap meglátogatni, hogy van-e rajtuk új poszt, ha van, akkor az megjelenik a feed-olvasóban.)

Az RSS-t gyakran frissülő szájtok (többek között blogok, portálok) használják, az oldalon megjelenő új tartalom (cikkek, bejegyzések) rövid összefoglalójának terjesztésére. Sok szempontból a hírlevél Web 2.0-es utódjának tekinthető.

A felhasználók az RSS-csatornákra történő feliratkozás révén előre beállíthatják, hogy honnan szeretnék a friss híreket megkapni, így több (tíz, száz) oldal hírei egyetlen felületen hozzáférhetők, kezelhetők lesznek, nem kell mindegyiket végiglátogatni a felhasználót érdeklő információ megtalálására. A feliratkozáshoz be kell írni a csatorna címét az olvasóprogramba, vagy a illetve az Kép:RSS icon.svg (esetleg az Kép:XML icon.svg) ikonra kattintani a böngészőben. A frissítés történhet egészen gyakran, pár tízpercenként is, így folyamatosan zajló események nyomon követésére is lehetőség van. A csatornákat lehet például tartalmuk szerint szűrni, elemeiket időrend vagy más szempont alapján rendezni.


Milyen szoftverekkel/felületekkel olvashatóak az RSS csatornák?

A számos RSS-csatorna (RSS-hírfolyam, vagy RSS feed, ejtsd: ereses-fíd) megjeleníthető webes felületen (például Netvibes, Google Reader), vagy az olvasásukra szolgáló programmal, ún. aggregátorral. Általában napjaink böngésző- és levelezőprogramjai is tudják kezelni az RSS-csatornákat. A böngészők közül a Mozilla Firefox (a 2.0 változattól), az Opera, az Internet Explorer (a 7-es változattól), Apple Safari, és a KHTML (Konqueror, Akregator) támogatja az RSS-t. Az ilyen programok adott (állítható) időtartamonként (általában 10 perc) frissítik az összes RSS-t, így a felhasználó viszonylag gyorsan értesülhet az új hírekről.

A csatornák egyes hírekből állnak, melyeknek címe, dátuma, tartalma van, valamint egy hivatkozás, mely a hírt teljes terjedelemében tartalmazó oldalra mutat. A csatornákat (külön szolgáltatásokkal, például Yahoo Pipes, AideRSS) lehet egyesíteni és tartalom alapján szűrni.

A rövidítés a következő szabványokat fedi:


Mely honlapokat figyelhetem RSS-sel?

Ha van egy olyan oldalunk ahol nincs semmiféle feed, akkor itt egy jó szolgáltatás arra, hogy mégis kapj az oldalról feedet, http://www.page2rss.com/ Ily módon bármelyik weboldal figyelése lehetővé válik.


Sok csatornát egy felületen hogyan (milyen eszközzel) figyelhetek?

Az RSS-t oldalak (cikkek, bejegyzések) rövid leírására használják, minden eleme egy linket is tartalmaz magára a hivatkozott oldalra. Ez az információ XML fájlként áll rendelkezésre, amit RSS feed-nek, RSS folyamnak (stream) illetve RSS csatornának (channel) neveznek. Gyakran egy narancssárga négyszög XML felirattal a hivatkozás az oldal RSS feed-jére. Az RSS feed inkább technikai megnevezés, funkcionális nézőpontból előnyösebb web feed-nek nevezni.

2004-ben és 2005-ben terjedt ki az RSS használata a nagyobb hírügynökségekre – többek között a Reuters-re és az Associated Press-re –, több évvel azután, hogy a blogok, technológiai publikációk és más korai alkalmazók elkezdték használni. Az első online RSS-t használó híroldal a Variety.com volt, mely 2002 júniusában kezdte el alkalmazni a technológiát. Különböző felhasználási egyezmények keretében a szolgáltatók lehetővé teszik más weboldalaknak, hogy azok beépítsék a publikált címeket és rövid tartalmakat a saját oldalaikba.

Az RSS-t széles körben használják más weboldalak is.

Egy feed olvasóként vagy aggregátorként ismert program képes ellenőrizni az RSS-t használó weboldalakat a felhasználó helyett és képes megjeleníteni a frissített cikkeket. Az RSS megkíméli a felhasználókat attól, hogy kedvenc weboldalukat rendszeresen látogassák az esetleges új tartalom ellenőrzése miatt, vagy levélben kelljen értesítést kapniuk erről. A legtöbb nagyobb weboldalon lehet RSS feed-et találni (portálokon gyakran többet, tematikusan rendezve), de már egyre több kisebb oldal is támogatja. A Feed Reader-ek (feed olvasók) illetve News Aggregator-ok (hírgyűjtők) tipikusan vagy webböngésző kiegészítések, levelező kliens kiegészítések vagy önálló programok. Néhány program önmagában támogatja az RSS-t és/vagy az Atomot. Ilyen például a Mozilla Firefox („live bookmarks”-on, élő könyvjelzőkön keresztül), a Mozilla Thunderbird („RSS accounts”-on, RSS postaládán keresztül), az Opera („Newsfeeds”-en, hírcsatornákon keresztül), Avant Browser („XML feeds”-en keresztül), valamint a Maxthon Browser („RSS”-en keresztül). Jelenleg az Internet Explorer 7.0-s és a Safari újabb verziói is támogatják.

A web alapú Feed Reader-ek (feed olvasók) illetve News Aggregator-ok (hírgyűjtők) – mint például a Hirlapom.hu, a My Yahoo, a Waggr és a Bloglines – nem igényelnek szoftver telepítést, és bármely internet hozzáféréssel rendelkező gépről elérhetővé teszik a feed-eket. A Google Readerben lehetőség van a felhasználónek tetsző hírek megosztására is, ezek egy újabb RSS-csatornában jelennek meg, így lehetőség nyílik a szimpatikus hírek ismerősökkel történő megosztására (Ehhez az ismerősöknek is fel kell iratkozniuk erre a csatornára.) Léteznek olyan mesterséges intelligenciával felvértezett web alapú alkalmazások is, melyek képesek az azonos témába tartozó híreket csoportosítani és azokat fontosságuk szerint rendezve megjeleníteni a látogatók számára. Ilyen oldalak például a Techmeme, a Memeorandum és a magyar nyelven elérhető MiTortent.hu


Személyre szabott kezdőlapok

(Netvibes, iGoogle, http://www.webwag.com/),
levelező RSS olvasója, egyéb RSS olvasók


Korántsem mindegy, milyen úton jutunk az RSS-csatornák tartalmához. Sajnos a dolog kissé összetett, ráadásul annyi alkalmazás van erre célra, mint égen a csillag. Így most inkább csak ahhoz próbálok - remélhetőleg sikerrel - támpontot adni, hogy milyen módszerek közül választhat az egyszeri halandó. Minden megoldáshoz mutatok egy célszoftvert de sajnos az óriási kínálat mellett nehéz olyat kiválasztani, hogy mindenkinek, minden szempontból tökéletes legyen.

A kézenfekvő megoldás. Ha RSS-t akarunk olvasni, a legkézenfekvőbb megoldás, ha felmegyünk egy hírgyűjtőre. Ilyen például a hirkereso.hu, ahol kategóriákra osztva találjuk meg a „napi betevőt”, ráadásul több forrásból válogatva minden téma esetében. Ez rendszerfüggetlen megoldás, és csak egy böngésző kell hozzá, viszont csak olyan RSS csatornákat látunk, amilyeneket az adott portál összeszedett.

Testre szabhatóbb megoldás, és még mindig nem kell hozzá semmi a böngészőn kívül, ha benevezünk az iGoogle vagy mondjuk a Netvibes oldalakra. Ezeken mi magunk állíthatjuk össze az oldal tartalmát, tetszőleges RSS feedeket használva. Így valóban azon online újságok vagy blogok hírcsatornáit fogjuk látni egy felületen, amelyeknek a tartalma érdekel minket, ráadásul az ilyen gyűjtőoldalak még számos többlet funkcióval is rendelkeznek.


NetVibes webes felülete
Netvibes: http://www.netvibes.com


rssreaders
Az iGoogle tartalmát mi állíthatjuk össze
iGoogle: http://www.google.com/ig

Természetesen kedvenc oldalaink legfrissebb anyagait is láthatjuk itt (ha RSS képes oldalról van szó, de ma már minden magára valamit is adó online újság teljesíti ezt a feltételt). A legtöbb népszerű híroldalt egyetlen mozdulattal tehetjük be a gyűjteményünkbe, de amelyik nem szerepel a felhozatalban, azt is könnyen felvehetjük, csak az RSS linket kell megtudnunk az eredeti oldalon (például feed://www.techline.hu/rss.aspx).

Ha nem férnénk el egyetlen lapon, semmi gond, mindkét megoldásban létrehozhatunk plusz lapokat, amelyeken további widgeteket szórhatunk szanaszét. Gyakorlatilag összeállíthatjuk a saját start oldalunkat, és a böngésző indítása után azonnal megtalálunk minden fontos információt egy helyen. Mintha magunk szerkesztette újságot olvasnánk a reggeli kávé mellett!

Érdekes online megoldás még a Google Reader, amelyben szintén az általunk érdekesnek tartott oldalak tartalmából szemezgethetünk. Jól szűrhető és rendszerezhető, ráadásul a hangot és videót tartalmazó RSS feedek lejátszása sem okoz neki gondot.

Webwag legalább annyira flehasználóbarát, egyszerű és könnyen kezelhető, mint a párizsi Netvibes. Mivel a Yahoo szállítja rendesen a modulokat és a fejlesztenivalókat, öles léptekkel zárkózik fel ez a start page.


A Mozilla Thunderbird levelezőprogram (e-mail kliens), amely a Mozilla projektből fejlődött ki. Ellentétben az eredeti Mozillával, amely egy többfunkciós alkalmazás (webböngésző, e-mail kliens, HTML-szerkesztő, IRC-kliens), a Thunderbird csak levelezésre alkalmas, ezáltal kisebb, gyorsabb alternatívája a Mozillának. A Firefoxhoz hasonlóan ehhez a programhoz is le lehet tölteni témákat (skineket).

Ezek talán a legkézenfekvőbb megoldások, de persze a fejlesztők fantáziája kifogyhatatlan, így aztán találunk még más módozatokat is az RSS olvasáshoz.


Hogyan érhetem el mobilon az RSS olvasómat?

Ha mobilon hasznáunk RSS olvasót, akkor bárhol, bármikor elolvashatjuk az előre beállított hírforrásainkat. Időgazdálkodás szempontjából nem rossz, ha akár a buszon, akár sorbanállás közben elolvashatjuk kedvenc honlapunk friss híreit. Böngészőbe épített RSS olvasó

Mobil böngésző alkalmazásokba előre beépített RSS olvasó. Ilyen van például az Opera Miniben is. Itt úgy állíthatod be a feedet, hogy meglátogatjuk a kiszemelt honlapot, a böngésző bal felső sarkában automatikusan megjelenik a honlap RSS csatornája, nekünk csak rá kell kattintani, és kész. A program már el is mentette. Néhány RSS olvasó mobil alkalmazás

Litefeeds mobile

NewsBreak

NewsGator Go!

WildPalm

Egress

FreeRange Reader

FeederReader


Online mobil RSS hírolvasók


Előnyük, hogy ugyanazokat a hírcsatornákat tudjuk a mobilunkon is megnézni, amit a számítógépünkön. MobileRSS


Bloglines Mobil

AvantGo

Yahoo! Mobile

Google Reader



RSS-olvasás Nokia N800 telefonon

Az RSS korlátai

Az RSS sikeres a hír jellegű információk szállítójaként, de komoly hátránya korlátozott sebessége: mivel a fídolvasó ugyanúgy egy állományt tölt le, mint bármilyen webböngésző, a szerverek korlátozott kapacitása miatt ezt csak viszonylag ritkán teheti, a legtöbb RSS-aggregátor maximum 10 percenkét frissíti a fídeket. Az internet használata egyre inkább a valós idejű információközlésre („fast web”, azaz gyors web) fókuszál, erre az RSS önmagában már nem alkalmas. Az RSS kiegészítésére alkalmas lehet a Jabber alapjain kifejlesztett XMPP (Extensible Messaging and Presence Protocol) és a FriendFeed által bevezetett SUP (Simple Update Protocol).

2009. május 18., hétfő

Új NetVibes verzió

Hogyan használjuk a Netvibes-t

NetVibes webes felülete

2009. május 15., péntek

rssreaders

rssreaders

RSS első változat

RSS




Mit jelent az RSS, milyen szabványon alapul, mire használjuk?

Az RSS webes együttműködésre szolgáló XML állományformátumok családja, mely megkíméli a felhasználókat attól, hogy az ilyen megoldást használó szájtokat rendszeresen kelljen látogatniuk az új tartalom ellenőrzése miatt, vagy levélben kelljen értesítést kapniuk erről. Egy feed-olvasóként vagy aggregátorként ismert program képes ellenőrizni az RSS-t használó weboldalakat a felhasználó helyett és képes megjeleníteni a frissített cikkeket. (Például a csak hetente-havonta frissülő, de egyébként érdekes blogokat nem kell minden nap meglátogatni, hogy van-e rajtuk új poszt, ha van, akkor az megjelenik a feed-olvasóban.)

Az RSS-t gyakran frissülő szájtok (többek között blogok, portálok) használják, az oldalon megjelenő új tartalom (cikkek, bejegyzések) rövid összefoglalójának terjesztésére. Sok szempontból a hírlevél Web 2.0-es utódjának tekinthető.

A felhasználók az RSS-csatornákra történő feliratkozás révén előre beállíthatják, hogy honnan szeretnék a friss híreket megkapni, így több (tíz, száz) oldal hírei egyetlen felületen hozzáférhetők, kezelhetők lesznek, nem kell mindegyiket végiglátogatni a felhasználót érdeklő információ megtalálására. A feliratkozáshoz be kell írni a csatorna címét az olvasóprogramba, vagy a illetve az Kép:RSS icon.svg (esetleg az Kép:XML icon.svg) ikonra kattintani a böngészőben. A frissítés történhet egészen gyakran, pár tízpercenként is, így folyamatosan zajló események nyomon követésére is lehetőség van. A csatornákat lehet például tartalmuk szerint szűrni, elemeiket időrend vagy más szempont alapján rendezni.



Milyen szoftverekkel/felületekkel olvashatóak az RSS csatornák?


A számos RSS-csatorna (RSS-hírfolyam, vagy RSS feed, ejtsd: ereses-fíd) megjeleníthető webes felületen (például Netvibes, Google Reader), vagy az olvasásukra szolgáló programmal, ún. aggregátorral. Általában napjaink böngésző- és levelezőprogramjai is tudják kezelni az RSS-csatornákat. A böngészők közül a Mozilla Firefox (a 2.0 változattól), az Opera, az Internet Explorer (a 7-es változattól), Apple Safari, és a KHTML (Konqueror, Akregator) támogatja az RSS-t. Az ilyen programok adott (állítható) időtartamonként (általában 10 perc) frissítik az összes RSS-t, így a felhasználó viszonylag gyorsan értesülhet az új hírekről.

A csatornák egyes hírekből állnak, melyeknek címe, dátuma, tartalma van, valamint egy hivatkozás, mely a hírt teljes terjedelemében tartalmazó oldalra mutat. A csatornákat (külön szolgáltatásokkal, például Yahoo Pipes, AideRSS) lehet egyesíteni és tartalom alapján szűrni.

A rövidítés a következő szabványokat fedi:

* Rich Site Summary (RSS 0.9x)
* RDF Site Summary (RSS 0.9 és 1.0)
* Really Simple Syndication (RSS 2.x)




Mely honlapokat figyelhetem RSS-sel?

Ha van egy olyan oldalunk ahol nincs semmiféle feed, akkor itt egy jó szolgáltatás arra, hogy mégis kapj az oldalról feedet, http://www.page2rss.com/
Ilymódon bármelyik weboldal figyelése lehetővé válik.


Sok csatornát egy felületen hogyan (milyen eszközzel) figyelhetek?

Az RSS-t oldalak (cikkek, bejegyzések) rövid leírására használják, minden eleme egy linket is tartalmaz magára a hivatkozott oldalra. Ez az információ XML fájlként áll rendelkezésre, amit RSS feed-nek, RSS folyamnak (stream) illetve RSS csatornának (channel) neveznek. Gyakran egy narancssárga négyszög XML felirattal a hivatkozás az oldal RSS feed-jére. Az RSS feed inkább technikai megnevezés, funkcionális nézőpontból előnyösebb web feed-nek nevezni.

2004-ben és 2005-ben terjedt ki az RSS használata a nagyobb hírügynökségekre – többek között a Reuters-re és az Associated Press-re –, több évvel azután, hogy a blogok, technológiai publikációk és más korai alkalmazók elkezdték használni. Az első online RSS-t használó híroldal a Variety.com volt, mely 2002 júniusában kezdte el alkalmazni a technológiát. Különböző felhasználási egyezmények keretében a szolgáltatók lehetővé teszik más weboldalaknak, hogy azok beépítsék a publikált címeket és rövid tartalmakat a saját oldalaikba.

Az RSS-t széles körben használják más weboldalak is.

* A blogok megosztják a legfrissebb bejegyzéseik címét, teljes szövegét, vagy csatolt multimédia fájlokat (ld. podcasting, broadcatching és MP3 blogok). Egyes szolgáltatások használatával a blogokon a posztokhoz tartozó kommentekről is kérhető RSS.
* Hasonlóképpen, egyes fórumok topikjaihoz történt hozzászólások is lekérhetőek RSS-ben.
* A képmegosztó oldalak és videomegosztó portálok RSS-ein nyomon követhetők az egyes felhasználók által megosztott új képek, vagy az egyes címkékkel megjelölt új képek.
* A közösségi oldalakon a felhaszáló figyelemmel kísérheti; hogy mi történik vele kapcsolatban (például mások bejelölik ismerősnek)
* Az aukciós oldalakon figyelemmel kísérhetőek egy kategóriának vagy keresésnek megfelelő új termékek.
* Linkmegosztó szolgáltatásokon egyes felhasználók által megosztott linkek vagy egyes címkékkel (tag) megjelölt linkek kérhetőek le RSS-ben.


Egy feed olvasóként vagy aggregátorként ismert program képes ellenőrizni az RSS-t használó weboldalakat a felhasználó helyett és képes megjeleníteni a frissített cikkeket. Az RSS megkíméli a felhasználókat attól, hogy kedvenc weboldalukat rendszeresen látogassák az esetleges új tartalom ellenőrzése miatt, vagy levélben kelljen értesítést kapniuk erről. A legtöbb nagyobb weboldalon lehet RSS feed-et találni (portálokon gyakran többet, tematikusan rendezve), de már egyre több kisebb oldal is támogatja. A Feed Reader-ek (feed olvasók) illetve News Aggregator-ok (hírgyűjtők) tipikusan vagy webböngésző kiegészítések, levelező kliens kiegészítések vagy önálló programok. Néhány program önmagában támogatja az RSS-t és/vagy az Atomot. Ilyen például a Mozilla Firefox („live bookmarks”-on, élő könyvjelzőkön keresztül), a Mozilla Thunderbird („RSS accounts”-on, RSS postaládán keresztül), az Opera („Newsfeeds”-en, hírcsatornákon keresztül), Avant Browser („XML feeds”-en keresztül), valamint a Maxthon Browser („RSS”-en keresztül). Jelenleg az Internet Explorer 7.0-s és a Safari újabb verziói is támogatják. A web alapú Feed Reader-ek (feed olvasók) illetve News Aggregator-ok (hírgyűjtők) – mint például a Hirlapom.hu, a My Yahoo, a Waggr és a Bloglines – nem igényelnek szoftver telepítést, és bármely internet hozzáféréssel rendelkező gépről elérhetővé teszik a feed-eket. A Google Readerben lehetőség van a felhasználónek tetsző hírek megosztására is, ezek egy újabb RSS-csatornában jelennek meg, így lehetőség nyílik a szimpatikus hírek ismerősökkel történő megosztására (Ehhez az ismerősöknek is fel kell iratkozniuk erre a csatornára.) Léteznek olyan mesterséges intelligenciával felvértezett web alapú alkalmazások is, melyek képesek az azonos témába tartozó híreket csoportosítani és azokat fontosságuk szerint rendezve megjeleníteni a látogatók számára. Ilyen oldalak például a Techmeme, a Memeorandum és a magyar nyelven elérhető MiTortent.hu




Személyre szabott kezdőlapok (Netvibes, iGoogle, http://www.webwag.com/), levelező RSS olvasója, egyéb RSS olvasók


Korántsem mindegy, milyen úton jutunk az RSS-csatornák tartalmához. Sajnos a dolog kissé összetett, ráadásul annyi alkalmazás van erre célra, mint égen a csillag. Így most inkább csak ahhoz próbálunk - remélhetőleg sikerrel - támpontot adni, hogy milyen módszerek közül választhat az egyszeri halandó. Minden megoldáshoz mutatunk egy célszoftvert de sajnos az óriási kínálat mellett nehéz olyat kiválasztani, hogy mindenkinek, minden szempontból tökéletes legyen.

A kézenfekvő megoldás
Ha RSS-t akarunk olvasni, a legkézenfekvőbb megoldás, ha felmegyünk egy hírgyűjtőre. Ilyen például a hirkereso.hu, ahol kategóriákra osztva találjuk meg a „napi betevőt”, ráadásul több forrásból válogatva minden téma esetében. Ez rendszerfüggetlen megoldás, és csak egy böngésző kell hozzá, viszont csak olyan RSS csatornákat látunk, amilyeneket az adott portál összeszedett.
Testre szabhatóbb megoldás, és még mindig nem kell hozzá semmi a böngészőn kívül, ha benevezünk az iGoogle vagy mondjuk a Netvibes oldalakra. Ezeken mi magunk állíthatjuk össze az oldal tartalmát, tetszőleges RSS feedeket használva. Így valóban azon online újságok vagy blogok hírcsatornáit fogjuk látni egy felületen, amelyeknek a tartalma érdekel minket, ráadásul az ilyen gyűjtőoldalak még számos többlet funkcióval is rendelkeznek.



NetVibes webes felülete
Netvibes: http://www.netvibes.com



rssreaders

Az iGoogle tartalmát mi állíthatjuk össze
iGoogle: http://www.google.com/ig


Természetesen kedvenc oldalaink legfrissebb anyagait is láthatjuk itt (ha RSS képes oldalról van szó, de ma már minden magára valamit is adó online újság teljesíti ezt a feltételt). A legtöbb népszerű híroldalt egyetlen mozdulattal tehetjük be a gyűjteményünkbe, de amelyik nem szerepel a felhozatalban, azt is könnyen felvehetjük, csak az RSS linket kell megtudnunk az eredeti oldalon (például feed://www.techline.hu/rss.aspx).
Ha nem férnénk el egyetlen lapon, semmi gond, mindkét megoldásban létrehozhatunk plusz lapokat, amelyeken további widgeteket szórhatunk szanaszét. Gyakorlatilag összeállíthatjuk a saját start oldalunkat, és a böngésző indítása után azonnal megtalálunk minden fontos információt egy helyen. Mintha magunk szerkesztette újságot olvasnánk a reggeli kávé mellett!



Érdekes online megoldás még a Google Reader, amelyben szintén az általunk érdekesnek tartott oldalak tartalmából szemezgethetünk. Jól szűrhető és rendszerezhető, ráadásul a hangot és videót tartalmazó RSS feedek lejátszása sem okoz neki gondot.

A rendszer lehetőségei
Az OS X Leopard és a Vista (vagy éppen a különféle Linux disztribúciók) maguk is kínálnak megoldásokat a kényelmes RSS olvasásra. A Vistában például kiváló lehetőség az Oldalsávra „kiülő” RSS olvasó minialkalmazás, de a Windows Mail (az Outlook Express utódja) is képes RSS feedek használatára.
OS X alatt szintén kihasználhatjuk a Mail (az OS X levelezője) ilyetén képességét.
rssreaders

A Vista és az OS X levelezője is kezeli az RSS feedeket

A hagyományos megoldás
Fordulhatunk persze az ősi megoldáshoz, amikor is keresünk egy megfelelő RSS olvasó alkalmazást, és abban szerkesztjük össze RSS csatornáinkat. Ez is kényelmes megoldás, csak meg kell találni a megfelelő szoftvert. A FeedDemon kitűnő választás lehet Windowson, átlátható, ízléses felületen, kereshető, szűrhető módon gyűjthetjük vele egybe, amire szükségünk van. Ráadásul nem riad meg a képeket tartalmazó feedektől sem. Egyetlen hátránya, hogy egy ingyenes regisztrációt kell elvégezni a használatba vétele előtt, de amúgy kiváló választás.
rssreaders

Remek RSS olvasó Windowsra a FeedDemon

OS X alatt kiváló választás lehet a NewsFire, amely szintén ingyenes, és hozza az OS X-es alkalmazásoknál megszokott kényelmet és ízléses külsőt. Érdekessége, hogy Smart Feedeket is létrehozhatunk benne, amelyeknek tartalma az általunk megadott kritériumoknak megfelelően változik. A képek megjelenítése sem okoz neki gondot.
rssreaders

A NewsFire a Maceseknek lehet jó választás

Widgetek
Természetesen a widgetek itt sem maradhatnak ki, úgy tűnik, a reneszánszukat élik. Mint már említettük, a Vistában ott van az Oldalsáv, saját RSS olvasóval, de letölthetünk hozzá még rengeteget, ha az eredeti nem tetszene.
XP alatt érdemes feltelepíteni a Yahoo! Widgets csomagot, amelyhez azután rengeteg RSS olvasó apróságot gyűjthetünk össze az Asztalra.
OS X alatt is olvashatunk RSS feedeket a Dashboardra helyezett Widgetek segítségével (aki esetleg Techline hírekre vágyik, az innen letöltheti a mi Widgetjeinket is).
rssreaders

Techline a Dashboardon... :)

OS X-en eredetileg nincs RSS olvasó widget, de gyorsan letölthetünk többfélét is innen: http://www.apple.com/downloads/dashboard
Érdekesség, hogy a rendszerhez tartozó Dashcode segítségével pillanatok alatt készíthetünk saját RSS widgetet is, különösebb programozói tudás nélkül.

A látványos olvasók
Vannak persze látványosabb megoldások is. OS X alatt ilyen például a Times reader. A program lényege, hogy virtuális újságként gyűjti össze számunkra a feedeket. Sajnos nem ingyenes, de jópofa, kifejezetten kávé mellé ajánljuk. :)
rssreaders

RSS feed képernyőkímélőként

Az OS X alap-megoldása egy látványos, RSS-feedeket megjelenítő képernyőkímélő. Érdekes, de mondjuk nem tökéletes megoldás. Persze a képernyőkímélők többsége szép és értelmetlen...
Az online megoldások között is akad látványos, ilyen például a http://rssvoyage.com. Ez egy 3D-s RSS olvasó, testreszabható feedekkel. Nem feltétlenül praktikus, viszont nagyon látványos.
rssreaders

Látványos... De hasznos?

Ezek talán a legkézenfekvőbb megoldások, de persze a fejlesztők fantáziája kifogyhatatlan, így aztán találunk még más módozatokat is az RSS olvasáshoz (például böngészőkhöz toolbarok formájában), a szoftverek választékára pedig igazán nem lehet panasz, elég a download.com-ra felmenni, és órákig tudunk válogatni, ha a cikkben ismertetett alkalmazások valamiért nem tetszenének.


Hogyan érhetem el mobilon az RSS olvasómat?

Ha mobilon hasznáunk RSS olvasót, akkor bárhol, bármikor elolvashatjuk az előre beállított hírforrásainkat. Időgazdálkodás szempontjából nem rossz, ha akár a buszon, akár sorbanállás közben elolvashatjuk kedvenc honlapunk friss híreit.
Böngészőbe épített RSS olvasó

Mobil böngésző alkalmazásokba előre beépített RSS olvasó. Ilyen van például az Opera Miniben is. Itt úgy állíthatod be a feedet, hogy meglátogatjuk a kiszemelt honlapot, a böngésző bal felső sarkában automatikusan megjelenik a honlap RSS csatornája, nekünk csak rá kell kattintani, és kész. A program már el is mentette.
Néhány RSS olvasó mobil alkalmazás

Litefeeds mobile
NewsBreak
NewsGator Go!
WildPalm
Egress
FreeRange Reader
FeederReader
Online mobil RSS hírolvasók

Előnyük, hogy ugyanazokat a hírcsatornákat tudjuk a mobilunkon is megnézni, amit a számítógépünkön.

MobileRSS
Bloglines Mobil
AvantGo
Yahoo! Mobile
Google Reader


RSS-olvasás Nokia N800 telefonon

2009. május 12., kedd

Tarnaméra


Tarnaméra nagyobb térképen való megjelenítése

Karácsond


Karácsond nagyobb térképen való megjelenítése

BME térkép


BME nagyobb térképen való megjelenítése

2009. május 10., vasárnap

ETO jelzetek keresése a BME OMIKK ALEPH rendszerében

Űrlapszerkesztés

2009. május 8., péntek

Marcipán tojás készítése

Saját fotóim

2009. május 7., csütörtök

Winlinez mégegyszer

Winlinez

Naptár

Képeslap

Fekete

Pasziánsz

2009. május 6., szerda

Ünnepi asztali teríték bemutatása

Hogyan használjuk gmail címünket virtuális adattárolóként?

A könyvtárosok közérzetének felmérése

Parfüm

Szezám utca

2009. május 5., kedd

RSS

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából.

(RSS (fájlformátum) szócikkből átirányítva)
A Blogbridge nyílt forrású RSS-aggregátor program. A középső oszlopban láthatók az egyes feed-ek, melyekre a felhasználó feliratkozott, a jobb oldalon két hír előnézete. (A bal oldali oszlop a feedek csoportosítására szolgál.)
RSS folyamokat jelző ikon
RSS folyamokat jelző ikon

Az RSS webes együttműködésre szolgáló XML állományformátumok családja, mely megkíméli a felhasználókat attól, hogy az ilyen megoldást használó szájtokat rendszeresen kelljen látogatniuk az új tartalom ellenőrzése miatt, vagy levélben kelljen értesítést kapniuk erről. Egy feed-olvasóként vagy aggregátorként ismert program képes ellenőrizni az RSS-t használó weboldalakat a felhasználó helyett és képes megjeleníteni a frissített cikkeket. (Például a csak hetente-havonta frissülő, de egyébként érdekes blogokat nem kell minden nap meglátogatni, hogy van-e rajtuk új poszt, ha van, akkor az megjelenik a feed-olvasóban.)

Az RSS-t gyakran frissülő szájtok (többek között blogok, portálok) használják, az oldalon megjelenő új tartalom (cikkek, bejegyzések) rövid összefoglalójának terjesztésére. Sok szempontból a hírlevél Web 2.0-es utódjának tekinthető.

A felhasználók az RSS-csatornákra történő feliratkozás révén előre beállíthatják, hogy honnan szeretnék a friss híreket megkapni, így több (tíz, száz) oldal hírei egyetlen felületen hozzáférhetők, kezelhetők lesznek, nem kell mindegyiket végiglátogatni a felhasználót érdeklő információ megtalálására. A feliratkozáshoz be kell írni a csatorna címét az olvasóprogramba, vagy a illetve az Kép:RSS icon.svg (esetleg az Kép:XML icon.svg) ikonra kattintani a böngészőben. A frissítés történhet egészen gyakran, pár tízpercenként is, így folyamatosan zajló események nyomon követésére is lehetőség van. A csatornákat lehet például tartalmuk szerint szűrni, elemeiket időrend vagy más szempont alapján rendezni.

A számos RSS-csatorna (RSS-hírfolyam, vagy RSS feed, ejtsd: ereses-fíd) megjeleníthető webes felületen (például Netvibes[1], Google Reader[2]), vagy az olvasásukra szolgáló programmal, ún. aggregátorral. Általában napjaink böngésző- és levelezőprogramjai is tudják kezelni az RSS-csatornákat. A böngészők közül a Mozilla Firefox (a 2.0 változattól), az Opera, az Internet Explorer (a 7-es változattól), Apple Safari, és a KHTML (Konqueror, Akregator) támogatja az RSS-t. Az ilyen programok adott (állítható) időtartamonként (általában 10 perc) frissítik az összes RSS-t, így a felhasználó viszonylag gyorsan értesülhet az új hírekről.

A csatornák egyes hírekből állnak, melyeknek címe, dátuma, tartalma van, valamint egy hivatkozás, mely a hírt teljes terjedelemében tartalmazó oldalra mutat. A csatornákat (külön szolgáltatásokkal, például Yahoo Pipes[3], AideRSS[4]) lehet egyesíteni és tartalom alapján szűrni.

A rövidítés a következő szabványokat fedi: